Кварцовий фракціонований пісок

Кварцовий фракціонований пісок.

Що таке кварцовий пісок і де він застосовується? У нашій статті ми постараємося відповісти на найбільш часто зустрічаються питання щодо кварцового піску.

Кварцовий пісок являє зернистий матеріал мінерального походження. Утворюється в результаті руйнування кварцевмістних порід. Поширення в земній корі дуже широке. Розмір фракцій піску варіюється в межах 0,1-6 мм, В складі кварцових порід часто містяться різні домішки у вигляді глинистих карбонатів, оксидів заліза, польового шпату та інших гірських порід. Вони надають кварцу (від природи прозорого або білому) різні відтінки. Змінюється колірна гамма від жовтого до червоно-бурого і навіть чорного. Чисті кварцові піски мають мінімум інертних домішок: до 99% складу становить кремнезем. Хімічна формула SiO2. Колір кварцового піску без домішок – молочний.

Види кварцового піску.

Кварцовий пісок підрозділяють на два різновиди: матеріал природного і штучного походження. Перший зустрічається у вигляді збагаченого кварцового піску різних фракцій і його добувають в розробленому родовищі механічним способом. Другий також має природне походження: сировиною служить кварц жильний подрібнений – гірська порода (чистий кварц). Для видобутку застосовують буропідривний спосіб, а потім отриманий матеріал дробиться для подальшого використання.

Кварцовий пісок поділяється на кілька категорій за походженням. Річковий, гірський і льоховий пісок видобувається відповідно на узбережжях річок, в місцях виходу скельних порід і під грунтом на деякій глибині. Річковий різновид містить мінімальну кількість забруднюючих домішок.

Пісок кварцовий поділяють також за формою крупинок на обкатаний і подрібнений. Обкатаний має вигляд округлих зерен, подрібнений виглядає як нерівні колоті крупинки.

Видобуток і виробництво кварцового піску.

Видобуток кварцового фракційного піску проводиться відкритим способом з кар’єру або земснарядом з природних родовищ в заплавах річок і озер.

Мала кількість домішок і велика кількість кварцу – цим відрізняються розробки, в яких добувають кварцовий пісок, від кар’єрів, в яких добувають звичайний будівельний пісок. Добутий сирець проходить ряд технологічних процесів: промивання від грязьових відкладень і очищення від домішок хімічним методом. Даний процес називають збагачувальним, він служить для отримання піску необхідної якості. В результаті збільшується вміст кварцової породи, і виходить найчистіший матеріал, який після сушки на спеціальних установках, проходить через ряд сит і розподіляється на фракції. Отриману продукцію називають фракційний кварцовий пісок.

Процес видобутку земснарядом відбувається так: суміш піску і води з дна водойми закачується і передається по спеціальному трубопроводу до місця складування. Вода поступово відділяється від видобутого грунту і йде по водостоках назад у водойму. Отриманий матеріал відправляють на підприємство для його подальшого збагачення і поділу на фракції.

Штучний кварцовий пісок отримують з жильної кварцової породи, яку спочатку відправляють в дробильний комплекс. Там сировину подрібнюють на зерна. За нею йдуть процедури, аналогічні при роботі з кар’єрним піском: матеріал промивається, просушується і розділяється технічним ситом на фракції.

Характеристики та властивості кварцового піску.

Особливості кварцового піску.

Особливість кварцового піску, що відрізняє його від інших видів піску, полягає в тому, що матеріал цей є мономінеральний, тобто складається тільки з одного мінералу – кварцу. Ця однорідність робить його цінною промисловою сировиною. Мала частка домішок дозволяє отримати з сировини скло з високим ступенем прозорості. Ще одна особливість – міжзернова пористість. У порівнянні з іншими матеріалами кварцовий пісок забезпечує найбільшу брудоємкість. На додаток до цієї властивості мала ступінь зносу піщинок, і кварцовий пісок відмінно проявляє себе вже як фільтруючий матеріал.

Хімічні властивості кварцового піску.

Кристалічна структура кварцу надає йому і отриманого з нього піску виняткові характеристики міцності і стійкості до дії лужних і кислотних матеріалів. Дуже висока твердість, хімічний склад кварцового піску обумовлюють його підвищену вогнетривкість і пожежну безпеку.

Фізичні властивості кварцового піску.

Для піску характерні всі властивості кварцу:

· Насипна щільність 1300-1500 г / см3

· Стираність – 0,1

· Дробильність – 0,3

· Твердість (шкала Мооса) – 7 (для порівняння твердості діаманта – 10)

· Використання по радіоактивності – 1 клас

Фракції кварцового піску:

· Пилоподібний – менше 0,1 мм

· Дрібнозернистий: 0,1 0,8 мм

· Середньозернистий: 0,8 – 1,6 мм;

· Крупнозернистий: 1,6 – 6,0 мм

Кварцовий пісок пилоподібний і дрібнозернистий застосовують у складі різних будівельних матеріалів, таких як будівельні суміші, шпаклівки, затирки, абразивні матеріали, тонкі штукатурки і фарби.
Кварцовий пісок середньої зернистості використовують для фільтрації та очищення рідин, для піскоструминних робіт, для будівельних сумішей, фасадних та інтер’єрних штукатурок, наливних підлог, бетонних розчинів, в ландшафтному дизайні, для засипки спортивних майданчиків.
Матеріал великих фракцій використовують для виготовлення тротуарної плитки, бетонних блоків, декорування ландшафту. Також він використовується для фільтрації.
Пісок всіх фракцій знаходить застосування в скляній, ливарній і хімічній промисловості.

Застосування кварцового піску.

Для очищення і фільтрації води.

Хімічні та фізичні властивості кварцового піску обумовлюють ідеальні якості для використання його в якості фільтра для води. Питна або технічного призначення вода, в тому числі і в басейнах може бути якісно і легко очищена від механічних домішок і зниження вмісту заліза, фторидів, хлоридів, сульфатів, солей важких металів та інших шкідливих домішок. Відмінні адгезивні властивості сприяють притягненню бруду до поверхні піщинок.
Кварцовий пісок для фільтрів використовується в першій ступені багатоступеневих побутових і промислових фільтрів для попереднього механічного очищення. Можливо багаторазове використання, так як матеріал легко промивається при забрудненні шляхом водо-повітрянного промивання. Використання фільтра з кварцового піску продовжує термін дії наступних ступенів фільтра.

Піскоструминні роботи.

Один з найбільш ефективних прийомів очищення поверхонь – піскоструминна обробка. На поверхню (скло, метал, камінь, дерево), яку необхідно очистити, за допомогою струменя повітря або води розпорошується кварцовий пісок або інший абразив. Піщинки летять з величезною швидкістю і руйнують верхній шар поверхні, очищаючи її від окалини, корозії та інших покриттів.
Кварцовий пісок для піскоструйки необхідно підбирати з урахуванням матеріалу поверхні, ступеня її забруднення і подальшої обробки.

Основні напрямки робіт:

· Очищення металу від іржі та інших забруднень;
· Знежирення поверхонь;
· Матування скла;
· Очищення бетонних і кам’яних кладок;
· Надання поверхні шорсткості для подальшої обробки.

Кварцовий пісок для наливних підлог.

Полімерні підлоги з наповнювачем з кварцового піску – це довговічне, безшовне, нековзне і гігієнічне покриття, яке легко прибирати.

Кварцовий пісок для наливних підлог – хороший спосіб здешевлення традиційної наливної підлоги. Такий матеріал підходить як для нових покриттів, так і для існуючих підлог з бетону. Найчастіше полімерні підлоги використовують в приміщеннях з істотними абразивними навантаженнями на бетонну поверхню. Наливні підлоги в даному випадку використовують як фінішне декоративне покриття. Воно має гладку і привабливу поверхню, відмінно чинить опір навантажень. Для такого статі характерна мала стираність, так як полімер в даному випадку виступає як сполучна, а основне функціональне навантаження, пов’язану зі зношеністю несе наповнювач з кварцу, стираність якого вкрай низька. Для збереження декоративних властивостей підлогу необхідно покрити мастикою, захисним лаком або воском.

Кварцовий пісок в ливарної промисловості.

Формувальний кварцовий пісок застосовують в металургійній промисловості для виготовлення форм для лиття та стрижнів. Якість лиття в разові форми безпосередньо пов’язано з характеристиками формувального піску. Точність виливки, якість її поверхні, структура і властивості ливарних сплавів, ймовірність розвитку дефектів і необхідність в складних фінішних операціях дуже сильно залежать від характеристик піску. Комплекс операцій, пов’язаних з виготовленням форми, становить приблизно 60% трудовитрат на отримання виливків. Формувальні кварцові піски мають коефіцієнт однорідності від 72 до 80% і відрізняються підвищеною міцністю і вогнетривкістю.

Виробництво скла.

Скляна промисловість складається в групі основних споживачів кварцового піску.

Скляний кварцовий пісок, призначений для виготовлення скла, повинен відповідати особливим вимогам. У матеріалі частка оксиду кремнію повинна бути не менше 95%, глинисті домішки складати не більше 1%, оксид заліза – не більше 1%. У високих марках вміст оксиду кремнію досягає 99,8%. Волога в просушеної піску повинна складати не більше 0,5%. Частка домішок в піску безпосередньо впливає на прозорість виготовленого з нього скла. Кварцовий пісок – основа для виготовлення всіх видів скла. Звичайне віконне, медичне, скловолокно, лабораторне, для електроніки і так далі отримують з одного матеріалу.

Для спортивних покриттів.

При організації спортивних майданчиків з покриттям у вигляді штучної трави може використовуватися засипка з кварцового піску в поєднанні з гумовим гранулятом або тільки кварцовий пісок. На футбольних полях використовують композитний склад: гумова крихта пом’якшує тертя в разі змінного падіння гравця. На тенісних кортах, багатофункціональних ігрових майданчиках, шкільних стадіонах і тренувальних територіях між травою засипається тільки кварцовий пісок. Відмінні дренажні властивості піску за умови, що трава покладена на поле правильно, – гарантія того, що навіть при опадах на полі не будуть застоюватися калюжі і утворюватися бруд.

Кварцовий пісок для спортивних покриттів відрізняється екологічною безпекою, нейтральністю до навколишньої природи і перевіреної міцністю. Таким чином використання кварцового піску в якості підкладки штучного газону надає особливий комфорт при іграх і тренуваннях на спортивних майданчиках.

Для дорожніх покриттів.

Кварцовий пісок для дорожніх покриттів може використовуватися для позначення місць підвищеної небезпеки та на особливу увагу. Кольоровим матеріалом можна виділяти дорожні переходи, місця зупинок громадського транспорту, під’їзди до промислових об’єктів або школам. Круті повороти на швидкісних трасах, вкриті кварцовою крихтою, знизять небезпеку проїзду таких ділянок. Збільшена шорсткість підвищить зчеплення з колесами і зменшить ризик некерованого заносу.

Можна використовувати кварцовий пісок для садових доріжок і стежок, а також пішохідних зон. Відмінні декоративні та гігієнічні властивості дозволять утримувати прогулянкові алеї в належному вигляді без особливих зусиль.

Кварцовий пісок практично незамінний в безлічі областей застосування і належить до найважливіших компонентів для дому та виробництва. Технології з його застосуванням відпрацьовані до досконалості. Привабливий природний колір, а також можливість забарвлення в будь-який відтінок завдяки відмінним абсорбуючим властивостям, розширює звичні рамки застосування.

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *